Přihlášky na kurz „Data Stewarda“ ve Vídni jsou již spuštěny!

Vídeňská univerzita zahajuje tento rok v říjnu již 3. ročník mezinárodního certifikovaného kurzu pro „Data Stewardy“. Jedná se o kurz založený na úspeších jiných kurzů, např. „Data Librarian“ z FAIR Data Austria projektu a podobných – DataTrain nebo Zertifikatskurs FDM v Německu.

Při jeho vzniku stála Tereza Kalová, která letos obdržela cenu LIBER 2023 Award for Library Innovation za představení tohoto certifikovaném programu „Data Steward“ na anuální (52. ročník) konferenci LIBER. Téma této konference bylo „Open and trusted – Reassessing research library values„. (LIBER je největší evropská síť vědeckých knihoven, která každoročně sdružuje stovky zástupců ze sektoru knihoven. Letošní téma zní „State-of-the-art libraries in the service of science and society“ a registrace na 53. ročník konference je již také otevřena zde. )

Proč se přihlásit na kurz „Data Stewarda“

Tento kurz se snaží sjednotit roli Data Stewardů na mezinárodní úrovni a připravit základy pro budoucí znalosti a dovednosti v oblasti správy výzkumných dat a otevřené vědy.

Na základě pre-selekce z registrovaných uchazečů, má vybraná skupina lidí více individuální pozornosti od přednášejících a odborníků ve svém zaměření. Každoročně se kurzu účastní pouze cca 25 lidí z 10-12 různých zemí a z různých oborů (humanitní a umělecké vědy, společenské vědy, přírodní a biologické vědy, právo, IT …).

Základní info

  • Certifikát: Certifikát Vídeňské univerzity
  • Jazyk: Anglicky (alespoň B2)
  • Délka kurzu: 2 semestry/15 ECTS kreditů
  • Výuka: 5 dnů live ve Vídni, zbytek kurzu online (nárazově celé 2 dny v měsíci)
  • Cílová skupina: Vědci a výzkumníci, Ph.D. studenti, podpora vědy a výzkumu (knihovna, IT …)
  • Cena: 2950 €

Přihlášky na tento kurz byly spuštěny již 4. dubna a končí 30. června. V nich je třeba doložit i mimojiné životopis a motivační dopis, jelikož počet míst je dost omezený.

18. dubna se konal úvodní informativní webinář ke kurzu, slidy z prezentace najdete zde a záznam z přednášky zde.

Pro vyplnění přihlášky na kurz „Data Stewarda“ navštivte jejich webovou stránku zde.

Přihlaste se k odběru aktualit.