Zapojte se do výzkumu otevřené vědy: Přehled aktuálních šetření

Otevřená věda (open science) již dávno přesáhla rámec akademických debat a postupně se stává nedílnou součástí každodenní vědecké práce. Principy transparentnosti, opakovatelnosti a sdílení znalostí nejsou jen ideály, ale mění způsob, jakým vzniká a šíří se vědecké poznání. Klíčovou roli v této transformaci hrají také výzkumná šetření, která zkoumají samotnou praxi otevřené vědy. A právě do těchto studií se může aktivně zapojit širší vědecká komunita – vědci, výzkumníci i datoví specialisté. Tento článek nabízí přehled aktuálních výzkumů zaměřených na open science, do kterých je možné se zapojit a přispět tak k rozvoji této důležité oblasti.

Dotazníkové šetření o praxi otevřené vědy v České republice

Jaké jsou skutečné podmínky pro otevřenou vědu v českém výzkumném prostředí? Technologické centrum Praha ve spolupráci s Úřadem vlády ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a dalšími partnery realizuje tři související anonymní dotazníková šetření zaměřená na otevřenou vědu v České republice. Výsledky těchto šetření poslouží k vytvoření doporučení a návrhu systémových opatření pro koordinovaný rozvoj otevřené vědy v Česku po roce 2027.

První dotazník je určený výzkumnicím a výzkumníkům všech oborů a kariérních úrovní. Jeho cílem je zjistit, jak jsou principy otevřené vědy v praxi vnímány a uplatňovány, jaké překážky se při jejich zavádění objevují a jaká je dostupná podpora. Vyplnění zabere přibližně 15 minut. Sběr dat probíhá do 10. července 2025 zde.

Druhý dotazník cílí na osoby poskytující technickou, metodickou či poradenskou podporu otevřené vědy na výzkumných institucích – například v oblasti správy dat, provozu repozitářů nebo školení. Zkoumá podmínky, kapacity a dostupné služby institucionální podpory a zároveň identifikuje klíčové překážky. Vyplnění trvá 15 až 20 minut, sběr dat byl prodloužen do 25. června 2025 zde.

Třetí dotazník je určený vedení a managementu výzkumných institucí. Zaměřuje se na institucionální implementaci principů otevřené vědy, jejich zakotvení ve strategických dokumentech, dostupnou infrastrukturu, nástroje, způsoby hodnocení a překážky při zavádění. Vyplnění trvá 15 až 20 minut a sběr dat rovněž probíhá do 25. června 2025 zde.

Mezinárodní průzkum vzdáleného přístupu k vědeckému vybavení pod UNESCO

V rámci iniciativy UNESRALE (Remote Access to Lab Equipment) provádí UNESCO mezinárodní šetření zaměřené na mapování výzkumné infrastruktury a potřeb vědecké komunity ve členských státech. Cílem je identifikovat vědecké vybavení vhodné pro dálkový přístup, zjistit potřeby výzkumníků v oblasti přípravy vzorků a definovat podporu, kterou instituce mohou externím uživatelům nabídnout.

Výsledky výzkumu podpoří efektivnější sdílení infrastruktury, rozvoj kapacit a snížení nerovností v přístupu k výzkumným zdrojům mezi globálním Severem a Jihem. Součástí projektu je také vytvoření aktuální databáze, která usnadní mezinárodní spolupráci. Dotazník nemá pevný termín uzávěrky, první souhrn bude zpracován během června 2025. Zapojit se můžete zde, případné dotazy směřujte na lab-remote.access@unesco.org.

Sběr případových studií o roli data stewarda v ČR

Data stewardi, kteří chtějí přispět k lepšímu porozumění své role v českém výzkumném prostředí, jsou zváni ke sdílení konkrétních případových studií (use-cases) ze svých projektů. Zájemci mohou kontaktovat Antonína Zitu z Masarykovy univerzity na adrese zita@ics.muni.cz. Forma spolupráce bude přizpůsobena individuálním možnostem a preferencím. Sdílené příklady poslouží k podpoře odborné profese data stewarda a zlepšení osvěty v této oblasti.

Dotazníkové šetření o správě a sdílení výzkumných dat

Jaké jsou zkušenosti českých vědců se správou, sdílením a uchováváním výzkumných dat? Nové dotazníkové šetření iniciativy EOSC CZ a Sociologického ústavu AV ČR, realizované v rámci projektu Open Science I – Národní repozitářová platforma pro výzkumná data, mapuje reálné potřeby vědecké komunity v oblasti práce s daty. Cílem je přizpůsobit služby EOSC CZ tak, aby lépe odpovídaly každodenním požadavkům výzkumníků.

Výsledky podpoří MŠMT a další aktéry v hodnocení dopadů implementace EOSC v Česku a přispějí k formulaci národní strategie pro celoevropskou debatu o budoucnosti otevřené vědy. Dotazník cílí na hlavní řešitele výzkumných projektů a probíhá online během května a června 2025. Zaměřuje se na témata generování, uchování, sdílení a opětovné využívání dat, stejně jako na dostupné nástroje a institucionální podporu. Zapojení bylo iniciováno přímým oslovením relevantních osob e-mailem (hlavní řešitelé projektů uvedení v CEP). Více informací o šetření je k dispozici zde.

Průzkum EOSC-EDEN o dlouhodobé digitální archivaci dat

Projekt EOSC-EDEN realizuje průzkum zaměřený na identifikaci, hodnocení a výběr digitálních výzkumných dat pro dlouhodobou archivaci. Cílem je zjistit, jaké směrnice a rámce odborníci při těchto činnostech používají a jak tyto zásady ovlivňují jejich každodenní praxi. Průzkum je otevřený zaměstnancům všech úrovní z různých oblastí – výzkumu, kulturního dědictví, průmyslu či dalších sektorů, bez ohledu na velikost jejich organizace. Vyplnění je anonymní, pokud si účastníci nezvolí možnost uvést svůj e-mail. Tento krátký dotazník lze vyplnit i vícekrát z jedné organizace. Sběr dat probíhá do 30. června 2025. V případě dotazů kontaktujte Lauru Molloy na adrese laura@codata.org. Dotazník naleznete zde.

Závěr: Společně posouváme hranice otevřené vědy

Zapojením do výše uvedených výzkumů můžete přímo přispět k rozvoji a zlepšení otevřené vědy v Česku i na mezinárodní úrovni. Vaše zkušenosti a data pomohou definovat reálné potřeby vědecké komunity, odhalit překážky a navrhnout konkrétní opatření, která otevřenou vědu nejen zjednoduší, ale i zatraktivní a učiní udržitelnou. Otevřená věda není jen o sdílení výsledků – je to také sdílení zkušeností, dovedností a know-how, které tvoří základ kvalitnější a spravedlivější vědy budoucnosti.

Aktualizováno dne 23 června, 2025