Sekundární právo na zveřejnění – diskuse v ERA
Evropská komise (prostřednictvím Generálního ředitelství pro výzkum a inovace) zveřejnila na začátku léta studii zaměřenou na možná budoucí opatření vedoucí, ke zlepšení přístupu k výsledkům výzkumu. Tedy přístupu k publikacím ale i k vědeckým datům a možnostem jejich opětovné využití. Jedná se o důležitý milník v rámci agendy tzv. European Research Area Policy Agenda na období 2022-2024.
Studie se týká legislativního a regulačního rámce EU pro autorská práva a data a jejich vlivu na výzkum. Studie identifikovala několik překážek a problémů v dosavadních strategiích a pokusech o zajištění přístupu k výsledkům výzkumu. Byly také vyhodnoceny účinky rámce EU pro autorská práva na výzkum a to na úroveň konkrétních ustanovení v právních předpisech EU týkajících se dat a digitálních technologií. Na tomto základě studie předložila možnosti legislativních a nelegislativních opatření, která mají posílit volný pohyb znalostí, a tím přispět k posílení Evropského výzkumného prostoru (ERA).
„Evropská unie je již více než deset let průkopníkem politik a opatření v oblasti otevřené vědy. Jádrem naší ambiciózní politiky otevřené vědy je jednoduché, ale silné přesvědčení: Výzkum financovaný z veřejných prostředků by měl být veřejným zdrojem.”
Iliana Ivanova, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež
Mezi nejčastější překážky, se kterými se setkávají výzkumníci, patří nedostatečné předplatné ze strany jejich organizací, nemožnost získat povolení od držitelů autorských práv a obecně obavy z porušení autorských práv.
Výzkumné organizace pak uvádějí problémy týkající se přímo autorského práva, a to nejen při přístupu k výsledkům a jejich opětovném využití, ale také při zpřístupňování vlastních výsledků.
Zvláštní pozornost byla ve studii věnována zkoumání stavu ve státech EU, které zavedly tzv. sekundární právo na zveřejnění (SPR) – (Jde o Německo, Francie, Nizozemsko, Belgie a Rakousko). SPR v těchto státech umožňuje autorům volně sdílet své publikované články za určitých podmínek vedle původního zveřejnění ve vědeckých časopisech.
Studie předkládá možnosti legislativních a nelegislativních opatření. Zaměřuje se na opatření zahrnující obecnou výjimku pro vědecký výzkum, na zavedení celoevropského sekundárního práva na zveřejnění (SPR) a na ustanovení, která by mohla být do takového právního předpisu zahrnuta, od typu výstupů až po povolenou dobu embarga. Další podrobnosti je možné dočíst se přímo v publikované studii.
European Commission, Directorate-General for Research and Innovation, (2024) Improving access to and reuse of research results, publications and data for scientific purposes : study to evaluate the effects of the EU copyright framework on research and the effects of potential interventions and to identify and present relevant provisions for research in EU data and digital legislation, with a focus on rights and obligations. Publications Office of the European Union. https://data.europa.eu/doi/10.2777/633395