Politiky OS na pracovištích AV ČR

Důležitou a nezastupitelnou roli v implementaci Open Science mají interní tematické politiky a související koncepční materiály samotných výzkumných institucí.

Tyto materiály mohou mít různou úroveň obecnosti a různý účel. Každý z těchto dokumentů plní svou funkci při transformaci vědecké praxe k větší otevřenosti, snadnější replikovatelnosti, ověřitelnosti a opakované použitelnosti.

AV ČR

Akademie věd schválila v na konci roku 2024 nový strategický dokument Zásady otevřené vědy AV ČR, který představuje základní rámec a doporučení pro zavádění principů otevřené vědy na pracovištích AV ČR.

Zásady otevřené vědy mimo jiné uvádí:

AV ČR prostřednictvím svých pracovišť dlouhodobě buduje a implementuje otevřený přístup k vědeckým informacím obecně dodržující standardy vědecké integrity. V tom AV ČR shledává cestu k větší kvalitě, transparentnosti, udržitelnosti a reprodukovatelnosti výzkumu. AV ČR rovněž vítá, že se sdílení vědeckých dat a dalších digitálních objektů v souladu s FAIR principy (Findable-Accessible-Interoperable-Reusable) stává novou realitou a standardem ve výzkumu. AV ČR se hlásí k principům otevřené vědy (angl. Open Science) v souladu se závazkem šířit poznatky odborného výzkumu v co nejširším měřítku a v souladu s doporučením UNESCO a zakotvením otevřené vědy v národní, evropské a mezinárodní vědní politice.  

Dokument se věnuje otevřenému přístupu k vědeckým publikacím a doporučuje zpřístupňovat je prostřednictvím otevřených repozitářů nebo publikováním v otevřených časopisech. Důležitou součástí je také podpora správy a sdílení výzkumných dat podle principů FAIR, které zajišťují, že data jsou snadno dohledatelná, přístupná, interoperabilní a opětovně použitelná.

Zásady rovněž zdůrazňují význam využívání otevřeného softwaru a dalších nástrojů, které usnadňují vědeckou práci a umožňují širší spolupráci. Klíčovou roli hraje také vzdělávání a osvěta v oblasti otevřené vědy, aby vědci a další aktéři lépe rozuměli jejím přínosům a dokázali ji efektivně integrovat do své činnosti.

Dokument klade důraz na to, aby principy otevřené vědy byly součástí institucionálních strategií a praxe na jednotlivých pracovištích Akademie věd ČR.

Potřebu větší otevřenosti vědy a širší přístup k vědeckým výsledkům a datům zmiňuje také Etický  kodex výzkumných pracovníků AV ČR, ve kterém se mimo jiné praví následující:

Výzkumný pracovník: při zveřejňování poznatků a výsledků k určitému problému odpovídá za jejich úplnost a ověřitelnost a nezkresleně je interpretuje; po zveřejnění uchovává primární data a dokumentaci všech podstatných výsledků po dobu obvyklou v příslušné disciplíně, pokud tomu nebrání jiné závazky či předpisy; publikuje s cílem předat výsledky a poznatky odborné veřejnosti, ne pouze za účelem vykázání prací jako vědeckých výstupů.

Materiály na pracovištích AV ČR

Kromě těchto dokumentů na úrovni celé AV ČR, mají i jednotlivá pracoviště své vlastní tematické politiky a související koncepční materiály.

Vyskytují se tři základní druhy těchto dokumentů:

  • Strategické dokumenty, jakési jízdní řády, popisující jak pracoviště plánují proměnit stávající praxi a dosáhnout kýženého stavu, tedy v našem kontextu více otevřené vědy, větší dostupnost publikačních výsledků, systematičtější správu výzkumných dat apod. Podle časového rámce, kterému se tyto dokumenty věnují lze vyčlenit dlouhodobější, obecné strategie a na ně navazující implementační dokumenty zacílené na kratší období – tzv. akční plány. Pro implementační dokumenty bývá charakteristické detailní rozpracování potřebných činností – tedy co je třeba učinit v jednotlivých dílčích krocích, s jasným vymezením zodpovědnosti a rolí konkrétních pracovníků, naplánovaným financováním a v neposlední řadě stanovením termínů a indikátorů plnění.

    Při tvorbě tohoto druhu dokumentu je možné čerpat inspiraci z šablon a metodických materiálů státní správy a místních samospráv – za tímto účelem provozuje Ministerstvo pro místní rozvoj Portál strategické práce v České republice.

V červenci 2023 jsme v této souvislosti požádali pracoviště AV ČR o vzájemné sdílení dobré praxe, kterou se od té doby snažíme zprostředkovávat. Snažíme se také propojovat osoby zodpovědné za tuto problematiku napříč pracovišti tak, aby dobrá praxe byla replikována a docházelo tak k žádoucím synergiím. Lze konstatovat, že přístup k problematice se výrazně odlišuje hlavně podle specifik oborů a podle možností jednotlivých pracovišť.

AV ČR a související mezinárodní deklarace, koalice a iniciativy