EOSC

EOSC je panevropskou iniciativou, jejímž cílem je vytvořit v Evropě jednotnou datovou infrastrukturu European Open Science Cloud (EOSC, v českém překladu Evropský cloud pro otevřenou vědu) přístupnou jak akademické sféře a průmyslu, tak i poskytovatelům veřejných služeb. Cílem budování EOSC je urychlit a podpořit současný přechod k otevřené vědě a otevřeným inovacím na jednotném digitálním trhu a podpořit ekonomiku využíváním výsledků výzkumu – technology transfer. EOSC umožní propojovat stávající (a budoucí) datové infrastruktury pro vědecká data, která jsou dnes roztříštěná napříč jednotlivými obory a členskými státy. Ambicí je vytvořit tzv. “Web of FAIR Data and Services” založený na principu zpřístupnění výzkumných dat v souladu s politikou FAIR principů.

Strategie implementace EOSC v ČR vychází z rámcového materiálu Architektura implementace iniciativy EOSC-CZ a dále se opírá o výstupy práce Pracovních skupin EOSC-CZ.

EOSC EU Node

Na celoevropské úrovni se tato idea realizuje prostřednictvím platformy EOSC EU Node, na které jsou, respektive v budoucnu budou, volně navázány další služby na národní, případně oborové úrovni. Tyto Nody by měly tvořit vzájemně propojenou síť autonomních jednotek, která bude fungovat na základě sdíleného rámce norem, politik a osvědčených postupů.

EOSC v ČR

V ČR je EOSC implementován prostřednictvím 3 hlavních komplementárních projektů – IPs EOSC-CZ IPs CARDS a projektu NRP.

Projekt NRP

Výzkumná komunita v ČR v stále trpí vysokou roztříštěností výzkumných dat a absencí koncepce jejich správy. Iniciativa EOSC v souladu s FAIR principy si klade za cíl přinést moderní infrastrukturu, jež podpoří efektivní ukládání, správu a sdílení dat, včetně jejich využití v mezinárodních vědeckých projektech skrze projekt Národní repozitářové platformy pro výzkumná data (NRP).

Projekt je nesoutěžním projektem národně pověřené (tzv. „mandated“) organizace – CESNET, financovaným z programu OP JAK, prostřednictvím Výzvy Open Science I, 02_23_014.). CESNET pak z pověření MŠMT zprostředkovává oficiální stanovisko ČR v EOSC Association na evropské úrovni. Projekt NRP společně s partnerskými projekty EOSC-CZ a CARDS tvoří pevný základ pro rozvoj Národní datové infrastruktury (NDI) a posun ČR do nové fáze implementace EOSC.

  • Projekt EOSC-CZ zajišťuje základní infrastrukturu, včetně Národního metadatového adresáře (NMA). NMA je centrální adresář spojený s vyhledávačem a autentizační a autorizační podporou, který bude udržovat metadata o výzkumných datech z různých zdrojů v ČR i zahraničí a umožňovat tím i vyhledávání v metadatech. Na jeho vývoji se podílí Pracovní skupina pro Metadatový adresář.

Projekt NRP má dobu trvání od 1.1.2024 až do 31.12.2028, na který v brzké budoucnosti bude navazovat oborově specifický projekt koordinovaný Karlovou Univerzitou. Tento navazující projekt je financovaný z Výzvy č. 02_24_030 Open Science II také v rámci OP JAK programu. Cílem této navazující výzvy je podpořit oborově specifické a mezioborové aktivity v rámci implementace iniciativy European Open Science Cloud (EOSC) v ČR. Pro více informací o nové výzvě navštivte tuto aktualitu.

Služby NRP

Projekt NRP umožňuje přístup k národní výpočetní infrastruktuře e-INFRA CZ, do lokálního prostředí uživatelských institucí a super počítačových center.

Součástí NRP budou repozitáře CESNET Invenio, CLARIN DSpace a rozšíření již plně funkčního repozitáře  ASEP/ARL.

Byl spuštěn pilotní provoz  Národního datového repozitáře. Ten podporuje Open Data a jeho provozovatelem je CESNET. Více informací naleznete v jeho dokumentaci.

Projekt NRP podporuje práci s licencemi, a to například nástroji pro přidělování perzistentních identifikátorů. Správa licencí umožní vědcům plnou kontrolu nad zpřístupněním jejich výzkumných dat.

Projekt NRP zajišťuje Kybernetickou bezpečnost a další podpůrné služby skrze CESNET a Masarykovu Univerzitu.

V rámci vzdělávání a podpory projekt NRP nabízí programy zaměřené na správu a sběr dat, tvorbu Data Management Plan (DMP) a uživatelskou podporu pro řešení specifických problémů. Dále se zapojení pracovníci podílejí na vzniku nových metodických materiálů pro software či služby NRP, podporu a budování komunity Data Stewardů, či nabízejí konzultační služby a školící služby. Pro přehled o možnostech školení, uplynulých a nadcházejících akcích navštivte webové stránky školícího centra EOSC. Knihovna Akademie věd také nabízí konzultace, nebo školení v oblasti Open Science a přehled o tom najdete na našich webových stránkách v sekci “Podpora”.

Podrobnější seznam činností podle jednotlivých klíčových aktivit projektu NRP naleznete na webových stránkách EOSC CZ.