Open Science je zastřešující označení pro soubor mnoha různých pojmů a praktik zajišťujících otevřenost vědeckého procesu. Jsou to veškeré praktiky usnadňující šíření výsledků a znalostí, kumulaci vědeckého poznání, praktiky usnadňující ověřitelnost závěrů a zprostředkovaně tak zvyšující důvěryhodnost samotné vědy. Ekosystém Open Science je z tohoto důvodu velice pestrý a dotýká se celého životního cyklu výzkumného procesu. V Knihovně AV ČR se zaměřujeme na oblasti otevřeného přístupu k výsledkům – OPEN ACESS a otevřeného přístupu k výzkumným datům – OPEN/FAIR data.
Se záměrem vybudovat globální konsensus o tom, co Open Science přesně je a jak koordinovaně dosáhnout této vize, vydalo UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), na svém 41. zasedání v Paříži, v listopadu 2021 související doporučení “UNESCO Recommendation on Open Science”.
V tomto dokumentu UNESCO definuje Open Science jako:
„…construct that combines various movements and practices aiming to make multilingual scientific knowledge openly available, accessible and reusable for everyone, to increase scientific collaborations and sharing of information for the benefits of science and society, and to open the processes of scientific knowledge creation, evaluation and communication to societal actors beyond the traditional scientific community.“
„… konstrukt, který zahrnuje různé procesy a praktiky, jejichž cílem je učinit mnohojazyčné vědecké poznání otevřeně dostupné, přístupné a znovu použitelné pro každého, a zvýšit vědeckou spolupráci a sdílení informací pro rozvoj nejen vědy, ale i společnosti. Cílem [Open Science] je dále otevření procesu tvorby vědeckého poznání, jeho hodnocení a komunikace směrem k širší společnosti nad rámec tradiční vědecké komunity.„
Open Science pak podle těchto doporučení má být postavena na následujících pilířích: otevřených vědeckých znalostech, otevřené vědecké infrastruktuře, otevřené vědecké komunikaci, na zapojení a otevřeném dialogu s dalšími aktéry a znalostními systémy. Klíčové principy Open Science jsou: transparentnost výzkumných praktik, reprodukovatelnost výsledků a obecně sdílení znalostí.
Projekt Otevřená věda
Akademie věd ČR otevírá od roku 2005 vědu středoškolským studentům, pedagogům, popularizátorům vědy a veřejnosti prostřednictvím projektu stáží a popularizace vědy s názvem „Otevřená věda“. Podrobnější informace naleznete na stránkách tohoto projektu.
“Open engagement of societal actors refers to extended collaboration between scientists and societal actors beyond the scientific community, by opening up practices and tools that are part of the research cycle and by making the scientific process more inclusive and accessible to the broader inquiring society based on new forms of collaboration and work such as crowdfunding, crowdsourcing and scientific volunteering….”
„Otevřené zapojení společenských aktérů znamená rozšířenou spolupráci mezi vědci a společenskými aktéry nad rámec vědecké komunity. Toho lze dosáhnout otevřením procesů a nástrojů, které jsou součástí výzkumného cyklu, a větší inkluzí a dostupností pro širokou společnost, založenou na nových formách spolupráce jako jsou crowdfunding, crowdsourcing a vědecké dobrovolnictví…“
“UNESCO Recommendation on Open Science“
Zpracováno na základě Open Science taxonomy by Foster a Towards a UNESCO recommendation on Open Science.