OP JAK – výzva Open Science II

Řídicí orgán OP JAK dne 26. 6. 2024 vyhlásil výzvu č. 02_24_030 Open Science II, jejímž cílem je podpořit oborově specifické a mezioborové aktivity v rámci implementace iniciativy European Open Science Cloud (EOSC) v ČR.

Výzva podpoří rozvoj tematických/oborových repozitářů, rozvoj a aplikaci vhodných metadatových modelů, standardů a dalších prostředků a nástrojů zvyšujících vyhledatelnost, dostupnost, interoperabilitu a znovu-využitelnost výzkumných dat.

Výzva předpokládá jeden společný projekt. V červnu proběhla jednání mezi jednotlivými zástupci pracovních skupin EOSC.CZ a Univerzity Karlovy (Univerzita Karlova je pověřena přípravou konsorciálního projektu a koordinací partnerské sítě).

Vedení AV ČR následně zahájilo koordinaci přípravy projektu, který se bude v rámci této výzvy podávat ze strany Akademie věd ČR.

Koordinací pro zapojení pracovišť AV ČR do připravovaného projektu byli pověřeni:

  • Jiří Vondrášek (hlavní koordinátor), Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, vedoucí pracovní skupiny „Bio/zdraví/potraviny“ v rámci EOSC-CZ.
  • David Novák (zástupce koordinátora), Archeologický ústav AV ČR, Praha, zástupce vedoucího pracovní skupiny „Humanitní vědy a umění“ v rámci EOSC-CZ.
  • Marek Cebecauer (zástupce koordinátora), Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, vedoucí pracovní skupiny „Materiálové vědy a technologie“ v rámci EOSC-CZ.

V případě zájmu o bližší informace k zapojení do projektu se na ně prosím neváhejte co nejdříve obrátit.  

Tito nominovaní zástupci se budou účastnit jednání za AV ČR s Univerzitou Karlovou, připravující konsorciální projekt.

Výzva Open Science II navazuje na předchozí podporu z OP JAK v podobě výzev „Individuální projekty systémové – Výzkum a vývoj I (projekt EOSC -CZ)“ a „Open Science I (projekt NRP – stále v procesu hodnocení)“. Trojice těchto vzájemně se doplňujících intervencí má společný cíl, a to podpořit zavádění principů otevřené vědy v českém prostředí zajištěním potřebné infrastruktury a lidských zdrojů. Od implementace iniciativy EOSC a principů Otevřené vědy a FAIR dat se očekává snížení duplicit a dalších neefektivit při výzkumné práci, zvýšení rychlosti šíření vědeckých informací, zavádění inovací, prohloubení a zefektivnění intraoborové i mezioborové spolupráce ve výzkumu. Zprostředkovaně také zvyšování konkurenceschopnosti českých výzkumných pracovišť


Podrobněji v tiskové zprávě na stránkách OP JAK – https://opjak.cz/aktuality/zpristupnovani-vedeckych-dat-pokracuje-za-podpory-op-jak/ případně přímo v projektové dokumentaci výzvy https://opjak.cz/vyzvy/vyzva-c-02_24_030-open-science-ii.