Datové politiky vydavatelů:
Podmínkou zveřejnění článku v případě některých vydavatelů a jejich časopisů (jejichž množství neustále roste) je dostupnost podkladových dat – tzv. supplementary materials – dat potřebných k validaci v odborném článku prezentovaných výsledků.
Přehled datových politik a požadavků na data management u vybraných vydavatelů:
Elsevier
- Výzkumná data mají být dostupná zdarma všem výzkumníkům odkudkoliv a s minimálními omezeními na opakované použití.
- Výzkumníci by měli kontrolu nad tím, jak a kdy jsou jejich výzkumná data zpřístupněna a používána. Zároveň by měli být uznáni a oceněni za investice, které vynaložili na vytvoření svých výzkumných dat a jejich zpřístupnění.
- Očekávání a postupy týkající se výzkumných dat se v jednotlivých oborech liší a je třeba zohlednit požadavky specifické pro daný obor.
- Umožnění efektivního opakovaného použití výzkumných dat je společným cílem a všechny zúčastněné strany by měly spolupracovat, aby o to usilovaly společně, hledaly efektivitu a vyhnuly se zdvojování úsilí.
- Platformy, publikace, nástroje a kurátorské služby mohou zlepšit výzkumná data tím, že zlepší jejich objevitelnost, využití, opakované použití a citování.
- Pokud ostatní přidávají hodnotu a/nebo vynakládají značné náklady na vylepšení výzkumných dat, aby umožnili jejich opakované použití, je třeba tyto příspěvky uznat a ocenit.
PLOS
- PLOS časopisy po autorech vyžadují zpřístupnění všech dat nezbytných k replikování prezentovaných závěrů výzkumu.
- V případě přijetí rukopisu online, autoři musí deklarovat přístupnost dat v souladu s politikou PLOS. Pokud je článek přijat k publikaci, bude prohlášení o dostupnosti dat zveřejněno jako součást článku.
- PLOS také doporučuje autorům vytvořit DMP před provedením samotného výzkumu a dát jej k dispozici editorům, recenzentům a čtenářům, kteří o něj projeví zájem.
- Pokud konkrétní právní nebo etická omezení zakazují veřejné sdílení souboru dat, musí autoři uvést, jakým způsobem mohou ostatní získat přístup k datům.
- PLOS věří, že sdílení dat podporuje vědecký pokrok.
- Dostupnost dat umožňuje a usnadňuje: validaci, replikaci, reanalýzu, novou analýzu, reinterpretaci nebo zařazení do metaanalýz; reprodukovatelnost výzkumu; úsilí o zajištění archivace dat, což zvyšuje hodnotu investic vložených do financování vědeckého výzkumu; snížení zátěže autorů při uchovávání a vyhledávání starých dat a při vyřizování žádostí o přístup k datům; citování a propojování výzkumných dat a souvisejících článků, což zvyšuje viditelnost a zajišťuje uznání autorů, producentů dat a kurátorů.
- Zveřejnění je podmíněno dodržováním této politiky. Pokud omezení přístupu k datům vyjde najevo až po zveřejnění, vyhrazujeme si právo zveřejnit opravu, redakční vyjádření znepokojení, kontaktovat instituce autorů a sponzory nebo v krajním případě publikaci stáhnout.
Science
- Časopisy vydavatelství “Science” obecně vyžadují, aby všechna data, jimiž jsou podloženy výsledky v publikovaných článcích, byla veřejně a bezodkladně dostupná, aby se zvýšila kvalita výzkumu publikovaného v Science a transparentnost důkazů, na nichž jsou založeny závěry.
- Všechna data použitá v analýze musí být k dispozici každému výzkumníkovi pro účely reprodukce nebo rozšíření analýzy.
- Data musí být k dispozici v článku nebo uložena v oborově účelovém repozitáři nebo ve všeobecném repozitáři, např. Dryad.
- Výjimečné okolnosti, které vyžadují zvláštní zacházení, jako je ochrana soukromí nebo nákup souborů dat ze zdrojů třetích stran, by měly být co nejdříve projednány s editorem (nejpozději při revizi rukopisu) a výslovně uvedeny v poděkování.
- Problémy se získáním přístupu k publikovaným datům berou časopisy Science vážně a mohou o nich informovat.
Springer Nature
- Chceme umožnit všem našim autorům a časopisům publikovat nejlepší výzkum – to zahrnuje i naplňování nejlepší praxe dané výzkumné komunity ve sdílení a archivaci výzkumných dat.
- Všechny původní články musí obsahovat prohlášení o dostupnosti dat. Prohlášení by mělo obsahovat informace o tom, jaká data jsou k dispozici, kde je lze nalézt a jaké jsou platné podmínky přístupu. To se týká jak původních, tak opakovaně použitých dat a toho, zda je možné data veřejně sdílet.
- Důrazně doporučujeme, aby všechny datové soubory podporující analýzu a závěry článku byly v době zveřejnění veřejně dostupné, a nařizujeme sdílení komunitou schválených typů dat.
- Doporučujeme autorům, aby svá podpůrná data ukládali do veřejně dostupných úložišť nebo, pokud tak neučiní, v rámci rukopisu či dalších podpůrných souborů.
- Zaslání příspěvku do časopisu Springer Nature předpokládá, že všechna relevantní nezpracovaná data budou volně k dispozici všem výzkumníkům, kteří je chtějí použít, aniž by byla porušena důvěrnost účastníků.
- Pro řadu typů dat je povinné předložení do veřejně přístupného úložiště schváleného komunitou.
- Odborní recenzenti jsou oprávněni požadovat přístup k podkladovým datům (a kódu), pokud je to nutné pro jejich hodnocení rukopisu.
- Uznáváme, že ne vždy je možné sdílet výzkumná data veřejně, například při ohrožení soukromí účastníků výzkumu. V takových případech by měla být dostupnost údajů uvedena v rukopise spolu s případnými podmínkami přístupu.
The Royal Society
- Je podmínkou publikace zveřejnění dat, včetně kódů a dalších digitálních výzkumných materiálů, nezbytných k doložení výsledků při zveřejnění článků a také při jejich předložení pro účely ověření/recenze.
- Aby si ostatní mohli ověřit práci publikovanou v časopisech The Royal Society a navázat na ni, podmínkou publikace je, že autoři zpřístupní data, kód a výzkumné materiály, které podporují výsledky uvedené v článku.
- Není dovoleno uvádět, že údaje budou k dispozici u autorů na vyžádání.
- Existují dvě možnosti archivace dat, kódu a dalších materiálů: ve veřejně přístupném úložišti (preferováno) nebo jako doplňkový materiál v publikovaném článku.
- Upřednostňujeme, aby autoři archivovali svá nezpracovaná data v externím úložišti a neposkytovali je jako doplňkový materiál, protože pak budou správně ošetřena.
- Použití disků Google, Dropboxu nebo podobných služeb je pro finální publikaci zakázáno, ale může být přijatelné během recenzního řízení.
- Na podporu osvědčených postupů při sdílení dat má několik časopisů The Royal Society integrováno ukládání dat v systému Dryad do systému pro zasílání časopisů. U všech svých vědeckých časopisů hradí společnost náklady (120 USD) na uložení dat v systému Dryad.
- Datové soubory a další podpůrné materiály (např. podrobnosti o kódu) musí být poskytnuty při předložení časopisu našim redaktorům a recenzentům k recenznímu řízení a následně zveřejněny před publikací.
- Ujistěte se, že licence použitá na váš soubor dat je jasně viditelná na vstupní stránce záznamu dat v úložišti. Všechna data uložená do databáze Dryad prostřednictvím integrovaného systému pro předkládání dat budou zveřejněna pod licencí Creative Commons BY 4.0; stejně jako všechny doplňkové soubory. Data, u nichž není výslovně uvedena otevřená licence, nejsou otevřenými daty.
Wiley
- Časopis Wiley požaduje jako podmínku pro zveřejnění článku, že data budou recenzována a archivována v příslušném veřejném repozitáři/úložisti.
- Sdílení dat podporuje znovu využitelnost (FAIR principy) a tím i vznik nových dat opírajících se o předchozí znalosti a vědecký výzkum.
- V časopisech společnosti Wiley existují různé standardizované kategorie zásad sdílení dat.
- Politika se liší od časopisů, které podporují autory článků, aby sdíleli svá výzkumná data, mimo jiné včetně: nezpracovaných dat, zpracovaných dat, softwaru, algoritmů, protokolů, metod, materiálů.“
- Další standardizované kategorie jsou pro časopisy, které mají v názvu „Mandates Data Sharing and Peer Reviews Data.“